Ako pripraviť kvety na zimu?

Prelom mesiaca august a september býva aj prelomový v počasí. Slnko nám postupne ubúda a teploty klesajú. Máte vo svojom byte, alebo okolí domu kvety, ktoré je potrebné pripraviť na zimné obdobie? Fiori pripravilo pár rád, ako na to.

Ako zazimovať kvetinové záhony?

Kvetinové záhony zvyčajne na zimu prikrývame čečinou, aj keď mnohé trvalky, cibuľoviny sú pomerne odolné a žiadnu prikrývku nepotrebujú. Dôležitejšie je rastliny pred zimou okopať, aby bol v pôde dostatok vzduchu, ktorý je dobrým izolátorom a zaliať. Vyššie trsovité trvalky je možné nahrnúť zeminou podobne ako dreviny. Na jeseň by sme nemali trvalky ani okrasné trávy strihať, pretože cez rezné rany môžu namŕzať korene. Z kvetinových záhonov v tomto období odstraňujeme len odkvitnuté rastliny a ich časti ( len z estetických dôvodov ) a vysádzame cibuľoviny, ktoré pokvitnú na budúcu jar ( najvhodnejší termín je v septembri, ale ak by ste to nestihli, môžete vysádzať aj neskôr ). Taktiež môžeme presádzať alebo rozsádzať trvalky, ktoré kvitli zavčasu na jar, prípadne vysádzame nové rastliny z črepníkov. Dôkladné vyčistenie trvalkových záhonov robíme až na jar, keď už máme istotu, že rastliny dobre prezimovali. Dálie, gladioly a hľuznaté begónky majú hľuzy citlivé na mráz. Platí to i pre kanu (Canna). Preto sa musia pred príchodom mrazov vykopať zo zeme. Stonku odrežeme asi 10 cm nad hľuzou. Na niekoľko dní ich necháme vysušiť hlavičkou nadol do debničky na pletený drôt. Potom si ich oddelíme podľa druhu a prikryjeme tenkou vrstvou piesku. Aby nevyschli, je nutné, hlavne u dálií, udržiavať piesok mierne vlhký. Uskladníme ich na nie veľmi teplom mieste pri teplote 4 – 8°C.
Cibule gladiolov vyberieme zo zeme najneskôr začiatkom októbra – listy zrežeme na niekoľko centimetrov . Hľuzy ponecháme trošku preschnúť pri teplote 25 – 30°C a potom ich vyčistíme. V spodnej časti cibule sa tvorí množstvo malých cibuliek. Slúžia na rozmnožovanie, potrebujú však dva alebo tri roky, kým kvitnú. Gladioly potrebujú na prezimovanie teplotu 10 – 15°C.

Ako zazimovať balkónové rastliny?

Balkónové rastliny sú koncom leta a na jeseň najkrajšie – všade vidno záplavu pestrofarebných kvetov. Ale aj tu musíme myslieť na zimu – ak chceme predĺžiť čas, dokedy budú kvetiny na balkónoch, mali by sme mať pripravenú prikrývku pre prípad nočných mrazov. Tie niekedy prichádzajú už v septembri a často stačí jedna chladná noc, aby kvety omrzli. Pritom môže byť ešte dlhá a pekná jeseň. Preto je vhodné sledovať predpoveď počasia a v prípade, že by malo v noci mrznúť, kvetiny jednoducho zakryjeme – novinami, ale vhodnejšia je biela netkaná textília, ktorá ich lepšie ochráni. Takéto predĺženie vegetácie je, samozrejme, možné aj v záhrade, kde chránime hlavne chúlostivejšie rastliny a práve kvitnúce kvetiny, napr. chryzantémy.

Ako pripraviť na zimu rastliny pestované v nádobách?

Rastliny vysadené v nádobách a zvýšených záhonoch sú citlivejšie. Cez steny nádob premŕza koreňový priestor a niektoré rastliny takýto spôsob pestovania vôbec neznášajú. Tie odolnejšie potrebujú dostatok vody a ochranu pred priamym slnkom, hlavne v predjarí. Výnimkou sú skalničky, pochádzajúce z vysokohorských oblastí so silnými mrazmi, ktoré prezimujú pomerne dobre v suchšom priepustnom substráte.

Máte doma záhon ruží? Sledujte nás. V ďalšom článku sa budeme venovať práve príprave ruží na zimné, chladné obdobie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *