Kvety pre útulnejší a zdravší domov

Vyčerpanosť, stres, problémy s koncentráciou… Čoraz viac ľudí pociťuje záťaž nielen na fyzickom, ako aj duševnom zdraví. Našťastie, niektoré izbové rastliny majú schopnosť tieto ťažkosti zmierniť.

Vo Fiori sme sa pozreli na to, ktoré rastliny sú preborníkmi v čistení vzduchu – a preto sa mimoriadne hodia napríklad do spálne alebo na písací stôl k počítaču. A sú tiež rastliny, ktoré prospievajú duševnému zdraviu.

Levanduľa, jazmín alebo gardénia pomáhajú lepšiemu pánku

Vôňa týchto typicky záhradných rastlín má schopnosť znižovať krvný tlak a upokojiť myseľ, a preto sa hodia k posteli. Ak sa inak nedá, aspoň vo forme voňavého vankúšika. Ideálne však aj ako sušené v miske s voňavými sušenými kvetmi, dekoratívna viazanka vo váze. Jazmín však dostanete kúpiť aj v črepníku ako izbovú rastlinu.
Ak máte ťažkosti so zaspávaním alebo sa v noci často budíte, skúste si vankúš postriekať ružovou vodou.
Naopak skracovanie hlbokého spánku môže spôsobiť vôňa citróna alebo citrusov.

Jazmín v črepníku

Rozmarín proti zápaľom

O rozmaríne sa vraví, že ak rozkvitne, čakajte svadbu v rodine. Rozmarín by vraj mal stáť hlavne pri dverách alebo pri vstupe do domu – okrem iného preto, aby odpudzoval hmyz. Ak však máte ťažkosti s rôznymi zápalmi v tele, pokojne ho postavte v črepníku hoci aj do každej izby v domácnosti. Rozmarín má protizápalové účinky a vraj aj zlepšuje pamäť. Samozrejme, nenahradí certifikované liečivá, no na druhej strane ani neuškodí, tak prečo nevyskúšať?

Rozmarín v byte

Lopatkovec a valeriána pre pokojný domov

Lopatkovec je obľúbencom aj medzi vedcami z americkej vesmírnej výskumnej agentúry NASA, pretože absorbuje toxíny zo vzduchu, zmierňuje alergie a môže znižovať riziko pľúcnych ochorení. Valeriána je zasa známa liečivá bylinka – a v niektorých kvetinárstvach ju dostanete kúpiť aj ako pekný kvet do kytice. V spálniach, ktoré majú dostatok svetla, sa jej bude dariť aj ako izbovke.

Máte tmavší byt? Fiori pripravuje rady, ako pestovať kvety aj v tieni a zútulniť si domov plný zelene. Sledujte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *