Kvety robia atmosféru domova

Izbové rastliny prinášajú do našich domácností veľa pozitívneho a preto by sme ich nemali určite vynechať. Avšak keď máme doma malé deti, treba tiež zvažovať, aké rastliny si môžeme bez obáv dovoliť a urobiť zopár opatrení, aby boli naše poklady v bezpečí. Čo teda áno a čo nie a prečo by vlastne tie kvety v našich príbytkoch nemali chýbať?

Kvety do každého bytu

Domáca oáza pokoja

Izbové rastliny zútulňujú priestory a sú akýmsi príjemným oživením. Plnia dôležitú dekoratívnu funkciu a zlepšujú ovzdušie v byte. Podľa filozofie Feng šuej navyše kvety a rastliny všeobecne prinášajú do bytu pozitívnu energiu a zmierňujú vplyv elektromagnetického smogu (vyžarovanie počítačov, televízorov a inej techniky).

Pre väčšinu ľudí pôsobia kvety v interiéri príjemným dojmom a sú potešením pre oko i dušu. Rastliny do bytu si treba voliť podľa vkusu ale tiež podľa ich náročnosti na starostlivosť. Niektoré rastlinky vám budú bez problémov rásť len pri občasnom zalievaní, iným sa treba venovať omnoho intenzívnejšie. Veľa závisí od toho, aký vzťah ku kvetom máte a koľko času ste ochotní rastlinám v byte venovať.

V neposlednom rade musíme zvážiť, aké podmienky rastlina potrebuje a či v našom byte alebo dome takéto podmienky dokážeme poskytnúť. Ak kvety milujete, aj tak by ste však mali nájsť určitú hranicu a nezapratať si celý byt rastlinami od výmyslu sveta. To by mohlo pôsobiť chaoticky a nepríjemne.

Keď máme doma malé deti

Rodiny s malými deťmi to pri výbere rastlín nemajú vždy najľahšie. Treba sa totiž pozrieť aj na bezpečnosť našich najmenších. To sa týka najmä rôznych jedovatých rastlín, ktoré by v domácnostiach s malými deťmi nemali čo hľadať. Uistite sa preto, že takéto rastliny doma nemáte, aby ste zbytočne neriskovali. Mimo dosahu detí by mali byť aj kaktusy a iné pichľavé rastliny. Medzi známe jedovaté rastliny, ktoré sa v našich príbytkoch často objavujú, patrí napríklad Dieffenbachia, ktorá je síce krásna a zaujímavá originálnym sfarbením listov, no môže spôsobiť otravu a preto sa jej radšej vyhnite.

Aj keď naisto viete, že všetky rastliny vo vašom byte sú zaručene nejedovaté, predsa len by nemali byť v dosahu detí. Ako náhle začne malé batoľa loziť a pohybovať sa po byte, môže sa ľahko dostať aj ku kvetom v kvetináčoch na zemi alebo na podstavcoch. Riziko spočíva okrem ochutnania častí rastliny aj v požití hliny (často i s hnojivom) ako aj v prevrátením ťažkých kvetináčov na dieťa, čo môže spôsobiť aj vážne zranenia.

Rastliny by nemali byť ani v blízkosti detskej postieľky, odkiaľ by dieťa na ne mohlo dosiahnuť. Kvety teda majte radšej na miestach, kam vaše dieťa nemá prístup alebo ich načas premiestnite inde. V prípade, že vaše dieťa alebo niekto z rodiny trpí alergiou na pele, poraďte sa o vhodných rastlinách s alergológom. Zvyčajne sú v tomto prípade vhodnejšie nekvitnúce druhy rastlín.

Kvety v byte nielen v kvetináčoch

Príjemnú atmosféru v našich domovoch však netvoria len kvety v kvetináčoch. Krásnym doplnkom sú aj rezané kvety vo vázach, ktoré dokážu krásne rozžiariť celý príbytok a vniesť do interiéru nehu i oživenie. Rezané kvety, či už ruže alebo iné druhy, sa dajú kúpiť celoročne v kvetinárstvach, alebo múžete využiť donášku kvetov, ktorá vám poradí aj s výberom rezaných kvetov do domácnosti, takže takéto pohladenie pre oko i dušu si môžete dopriať v ktoromkoľvek ročnom období vrátane zimy. Opäť však treba brať do úvahy bezpečnosť vázy s kvetmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *